Thursday Softball, Tennis, Track and Field Roundup

LEBANON — The Miami East softball team advanced to the D-III regional semifinal with a 12-1 win in five innings over Clermont Northeastern Thursday.

East will play the Carlisle at 2 p.m. Wednesday at Centerville High School.

Northeastern had taken an early 1-0 lead.

“We started a little shaky, walking one and hitting one in the top of the first,” Miami East coach Brian Kadel said.

With one out and the bases load, East got a force out at second with one run scoring.

Kayly Fetters fired home from first base to catcher Braven Mills to get an out to end the inning.

“Only giving up one run in that inning was huge,” Kadel said. “

Kiera Kirby doubled a runner off bases later in the game when she caught a ball in shallow left field and threw in for the double play.

Madison Maxson was 3-for-4 with a double, a triple and four RBIs.

Jacqueline Kadel was 3-for-4 with a double and a triple and Kayly Fetters was 3-for-4 with three RBIs.

Kiera Kirby was 2-for-3 with two RBIs, Kalli Teeters was 2-for-4 and Abigail Kadel had a double.

“Several girls stepped up tonight at the plate,” Kadel said. “They tried to limit our offense by taking the bat out of Kyleigh’s (Kirby) hands, but the girls behind her came through with big hits.”

Kyleigh Kirby pitched a two-hitter, striking out four and walking four.

TENNIS

D-I District

MASON — Tippecanoe’s Kessler Hackenberger is still alive in the fifth-place bracket at the D-I district tennis tournament.

Hackenberger needs two wins Saturday to advance to state.

He defeated Jacob Eddingfield of Elder 6-4, 6-1 before losing to Rishi Dore of Springboro 6-0, 6-0.

Hackenberger will play Yusif Rustom of Milford in his first match Saturday.

Tippecanoe’s Cam Davis lost to Vignesh Gogineni of Mason 6-0, 6-0.

In doubles, Troy’s Yasashi Masunaga and Henry Johnston lost to Noah Ehret and Aaron Staiger of Beavercreek 6-2, 7-6 (4).

Tippecanoe’s Aaron Davis and Luke Blake lost to Josh Satter and Linus Kennedy of Springboro 6-2, 6-3 and Tippecanoe’s Sean Nichols and Ryan Hartke lost to Anish Gangavarem and Akshay Joshi of Mason 6-0, 6-0.

D-II District

MASON — Milton-Union’s doubles team of Tyler Kress and Ben Iddings were one match from qualifying for state Thursday.

The duo defeated Julian Prezgay and Chase Crimmins of CHCA 4-6, 6-1, 7-6 (4) before losing the go-to state match to R.J. Poffenberger and Tejas Pisati of Indian Hill 6-0, 6-0.

TRACK

Graham D-II

ST. PARIS — Miami East and Milton-Union had several regional qualifiers on the first night of the Graham D-II district track and field meet Thursday.

Josh Amheiser led Miami East, winning the boys pole vault, 14-6 and teammate AJ Ary was fourth, 13-0.

The Miami East 3,200 relay took third, 8:38.56.

Milton-Union’s Blake Brumbaugh and Carter Tinnerman both advanced to regionals.

Brumbaugh was second in the long jump, 21-1 and Tinnerman was third in the pole vault, 14-0.